fbpx

O nás

  Môj prvý nástroj som vyrobil v roku 2007, mal som  vtedy 14 rokov, bola to bassgitara.

   Môj dedko bol celý život šikovný stolár a viedol dielňu na výrobu zákazkového nábytku. Otec vyštudoval drevárske inžinierstvo a neskôr prebral dielňu, v ktorej aj mňa odmalička viedol k práci s drevom. Popri povinnej jazde mi vždy nechával aj priestor na vlastnú realizáciu. Krabičky, buxičky, lietadlá, šarkany, lopáre a varešky pre mamku, jednoduché rezby a nakoniec gitary. Rodičia ma vychovávali v kresťanskej viere. Vyrastal som v saleziánskom prostredí, kde to žilo hudbou a hrávalo tam mnoho šikovných hudobníkov, od ktorých som mohol dostávať spätnú väzbu.  Vždy, keď som niečo nové vyrobil (či už to bola basa, gitara alebo kachón), dal som im to vyskúšať. Postupne sa pridávali drobné opravy, servisy, nastavenia a aj prvé zákazkové gitary. Všetko, čo sa podarilo zarobiť, som spravidla hneď investoval do kvalitného hardvéru. Mal som výborný odrazový mostík, ktorým bol rodinný sklad dreva, s veľkým množstvom starého vyzretého materiálu, sušeného aj 40 rokov. Pomaly som sa začal ponárať hlbšie do tajov výroby a získavať informácie ohľadom materiálov a hlavne dreva. Zistil som, že tie najkvalitnejšie drevá rastú priamo v mojom okolí, v lesoch, ktoré mám mnohé schodené. Ba dokonca, že ich kvalita je taká vysoká, až sú svetovými nástrojármi veľmi vyhľadávané. Naučil som sa ich rozpoznať a začal som kupovať prvé kmene(r.2010, stredná škola), z ktorých v súčasnosti už aj vyrábam.

Fascinovala ma myšlienka spracúvať drevo na mieste, kde vyrástlo a kde som vyrástol aj ja. Dodnes tomu tak je a preto má každý nástroj na viditeľnom mieste označenie PROUDLY MADE IN BARDEJOV SLOVAK REPUBLIC. Vyberiem drevo v guľatine, na píle mi ho pod mojim dohľadom narežú presne podľa mojich predstáv, nasleduje dlhodobé prírodné sušenie a samotná príprava na výrobu. Celá výroba prebieha v našej dielni: od hrubých prác, cez povrchovú úpravu po finálne nastavenie, naladenie a vloženie do originálneho púzdra, ktoré je taktiež  vyrobené v Bardejovskej firme PEMA, ktorá vyrába obaly na hudobné nástroje do jedenástich krajín sveta pre tých najrenomovanejších výrobcov hudobných nástrojov a zvukotechniky.

Pri výrobe nie som sám, pomáha mi otec a zopár odborníkov kamarátov, ktorí sú zodpovední každý za svoju časť (výroba a montáž snímačov, výroba kobyliek, fotenie, laserové gravírovanie, online marketing). Spolu vytvárame komunitu ľudí, ktorá spolupracuje na finálnom produkte. Vždy keď spoznám nejakého šikovného človeka, hneď rozmýšľam ako by mohol jeho potenciál prispieť ku kvalite našich nástrojov.

Od samého začiatku bola moja výroba v podstate vývojom. Dlhodobo sa zaoberám skúmaním vlastností našich driev a ich vplyvom na celkovú kvalitu nástroja. V spolupráci s odborníkmi zo Zvolenskej univerzity som vypracoval vlastný technologický postup termickej úpravy driev, ktorá výrazne podporuje rezonančné  vlastnosti. Celá termická úprava prebieha pod vlastným know-how v našej dielni. Jej výsledkom je napríklad pečený javor, ktorý často používame na krkoch našich nástrojov.  Výsledkom nášho vývoja sú aj viaceré koncepty snímačov na gitary a basgitary ako aj vlastné kobylky pre päť a štvor strunové basy. Na mieste sú otázky: Načo tieto náročné a zdĺhavé kroky? Prečo radšej nekúpiť hotové  drevo od zahraničných dodávateľov? Načo vyvíjať nové snímače a kobylky, keď sú už dávno vyvinuté a dajú sa kúpiť?  Odpoveď je až podozrivo jednoduchá. Hoci to znie akokoľvek neexaktne, som toho názoru, že množstvo pozornosti, ktorú do nástroja výrobca investuje, totižto počuť.

Snažíme sa so zákazníkmi udržiavať osobný kontakt. Prezentujeme sa na rôznych festivaloch a výstavách, ktoré často sami organizujeme. Každoročne usporadúvame veľkú štvordňovú výstavu spojenú s JAMsession na bardejovskom jarmoku na ktorú Vás srdečne pozývam.  Jedna z vecí, ktorú ponúkame je aj možnosť navštíviť náš showroom v Bardejove, kde si môžete vyskúšať všetky hotové nástroje a vybrať si ten svoj. Ďalšou možnosťou je osobne si vybrať drevá na svoj budúci nástroj priamo zo skladu v dielni. Treba si však vopred e-mailom alebo telefonicky dohodnúť čas. Naše nástroje sa dajú kúpiť len priamo od nás a na tejto stránke v sekcii shop.

Ďakujeme za Váš záujem.